24 października w świetlicy wiejskiej w Kołbaczu odbyła się prelekcja pt. ,,Joseph Conrad.Podążać za marzeniem’. Wygłosiła ją pani Cecylia Judek - Sekretarz Naukowy Książnicy Pomorskiej. Temat nie został wybrany przypadkowo. Rok 2017 został ogłoszony rokiem Josepha Conrada (ur. 3 grudnia 1857 r. - zm.3 sierpnia 1924 r.), także w tym roku przypada 160 rocznica urodzin pisarza.

W ciekawy sposób przedstawiła sylwetkę angielskiego pisarza polskiego pochodzenia, które zawsze podkreślał. Można było poznać wiele interesujących faktów z jego życia.  Więcej uwagi poświęciła utworom mniej znanym. Nie tylko ,,Lord Jim’’czy ,,Jądro ciemności’’, które były lub są lekturami szkolnymi.

Wykład pani Cecylii Judek był niezwykle ciekawie i barwnie zaprezentowany. Na pewno zainteresował osoby starsze oraz młodzież gimnazjalną - podkreśla Bożena Sarna, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej.